Αποκλεισμός-σοκ από το Κύπελλο για τον Παναθηναϊκό, στους «8» η Ξάνθη

Έναν αναπάντεχο αποκλεισμό υπέστη ο Παναθηναϊκός, ο οποίος είδε την πορεία του στο Κύπελλο, που σημειωτέον ήταν ο μεγάλος του στόχος, να τερματίζεται στη φάση των 16.

Οι περυσινοί κάτοχοι του τροπαίου ηττήθηκαν την Πέμπτη με 1-0 από την Skoda Ξάνθη στη Λεωφόρο, κι έτσι έμειναν εκτός συνέχειας (1-1 το πρώτο ματς), με τους Ακρίτες να παίρνουν δίκαια το εισιτήριο για τους «8» της διοργάνωσης.

Το γκολ που έκρινε το ματς και χάρισε την πρόκριση στους φιλοξενούμενους το πέτυχε ο Βασιλακάκης στο 88ο λεπτό, ο οποίος με αυτό το γκολ τους «πράσινους», που πραγματοποίησαν κακή εμφάνιση και τελείωσαν το ματς με μόλις μία τελική.

Βέβαια κομβικό ρόλο στην εξέλιξη του αγώνα έπαιξε η αποβολή του Μέντες, ο οποίος στο 61ο λεπτό αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα, αφήνοντας την ομάδα του με 10 παίκτες για το υπόλοιπο της αναμέτρησης.