Μετά την Μπεσίκτας ...πάρτι και από την Γαλατά στο ΣΕΦ

Ο Ολυμπιακός ήταν κάκιστος στο δεύτερο ημίχρονο γνωρίζοντας την ήττα στο ΣΕΦ από την Γαλατασαράι με 71-80 στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής της Euroleague.

Στο πρώτο μέρος οι «ερυθρόλευκοι» είχαν ξεφύγει ακόμη και με 16 πόντους, για να επέλθει στη συνέχεια το «ναυάγιο».
Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε για 2η φορά από την αδιάφορη Γαλατά και με ρεκόρ 18-8 έχασε τη μεγάλη ευκαιρία να «κλειδώσει» το πλεονέκτημα της έδρας στα play offs, αλλά και να μείνει «ζωντανός» στη μάχη για την κατάκτηση της πρώτης θέσης, μετά την χθεσινή ήττα της Ρεάλ Μαδρίτης από τον Παναθηναϊκό.
«Δήμιος» των Πειραιωτών ήταν ο Μίτσοφ, ο οποίος με 4/5 τρίποντα και 18 πόντους οδήγησε τους Τούρκους στη μεγάλη ανατροπή μέσα στο ΣΕΦ. Στο 8-18 το σερί της Γαλατά, η οποία έπαιξε χωρίς άγχος και με επί μέρους σκορ 45-23 στο δεύτερο μέρος κατάφερε να νικήσει για 2η φορά τον Ολυμπιακό στην κανονική περίοδο της Euroleague.
Η «σεμνή τελετή» στο ΣΕΦ έδειχνε πως θα τελείωνε πολύ γρήγορα, αλλά με 2/20 τρίποντα σε όλο το ματς ο Ολυμπιακός δεν ήταν σε καθόλου καλή βραδιά και ηττήθηκε δικαιολογημένα.